20 липня, 2020 - 18:17

КП «ЛУЦЬКВОДОКАНАЛ» ПРЕЗЕНТУВАВ ПРОЄКТ РЕКОНСТРУКЦІЇ ОЧИСНИХ СПОРУД В СЕЛІ ЛИПЛЯНИ

Луцьк – одне із перших міст України, що максимально наблизилось до підписання субкредитного договору з Європейським інвестиційним банком щодо виділення більше 8 млн євро на реконструкцію очисних споруд КП «Луцькводоканал» в селі Липляни. Вже зараз на підприємстві використовуються всі наявні можливості та ресурси для запровадження екологічних заходів, а проєкт реконструкції дозволить оновити обладнання і забезпечити очистку стоків відповідно до європейських стандартів якості, що передбачають, зокрема, очистку від фосфатів, нітратів та інших шкідливих речовин.

Обговорення і презентація проєкту реконструкції очисних споруд відбулись сьогодні в сервісному центрі EVODA. Участь в обговоренні взяли перший заступник Луцького міського голови Григорій Недопад, радник міського голови Ігор Поліщук, начальник Державної екологічної інспекції у Волинській області Олександр Кралюк, заступник директора КП «Луцькводоканал» Анатолій Марчук, головний інженер підприємства Сергій Строк, працівники підприємства, а також представники засобів масової інформації.

«Робота над реалізацією проєкту просувається досить успішно, дуже високі вимоги у кредитора, але маємо дотримуватися їх, – зазначив Григорій Недопад. – Екологічні проєкти на очисних реалізуються і зараз, зокрема це і очистка біоставків, знезараження стоків та інші. Ми посилено працюємо над масштабним проєктом, який осучаснить очисні споруди і забезпечить їх якісну і надійну роботу років на 30».

«Очисні споруди Луцька були збудовані в 70-х роках, очевидно, що вони зношені й питання реконструкції на часі, – розповів Ігор Поліщук. – Луцьк – одне із найперших міст, де проєкт реконструкції максимально наблизився до практичного етапу. Докладаються всі необхідні зусилля для залучення європейських кредитних коштів і для початку робіт».

«Якщо раніше очисні споруди на 80% використовувалися промисловими підприємствами і лише 20% стічних вод приймалися від населення, то сьогодні картина повністю змінилася і більше 80% стоків надходять від населення, – пояснив Сергій Строк. – Відповідно і якість стоків змінилася. Вони містять шкідливі речовини, на які очисні не були розраховані при їх будівництві. Стічні води вимагають нових підходів до екологічної очистки, до позбавлення від фосфатів, нітратів тощо. Зараз робота очисних споруд здійснюється із дотриманням показників, що відповідають застарілій нормативній базі. Ми ж прагнемо до нових європейських вимог очистки стічних вод, тому реконструкція – на часі».

Які зміни відбудуться після реконструкції очисних споруд

«Проєкт реконструкції очисних передбачає ряд заходів, що стосуються всього ланцюга очистки стічних вод, – розповів Анатолій Марчук. – Зокрема, найбільша складова проєкту – осушка і переробка біологічного мулу, яким заповнені мулові карти на очисних спорудах, що займають близько 16 гектарів площі».

Також на очисні після реконструкції не потраплятиме навіть найдрібніше сміття, це дозволить уникнути бродіння органічних відходів і зніме навантаження з мулових майданчиків. Новітня система аерації дасть можливість автоматично регулювати кількість повітря й інших реагентів для аерації та очистки стічних вод.

Модернізація очисних вирішить болісну проблему очистки стічних вод від фосфатів та нітратів, адже застарілі очисні не були розраховані на ту кількість і якість миючих хімічних засобів, які сьогодні використовуються суспільством.

В цілому система очистки стічних вод працюватиме автоматично. На всій технології очистки будуть встановлюватися відповідні датчики, які регулюватимуть і автоматично додаватимуть відповідні елементи для доочистки стічних вод.

Коли відбудеться імплементація проєкту

За словами керівника групи реалізації проєкту Анатолія Марчука до кінця року очікується підписання субкредитного договору з Європейським інвестиційним банком. Далі буде оголошено відкриті торги і вибрано підприємство, що здійснюватиме роботи й приступить до практичної реалізації проєкту. Тендер на визначення підрядника відбуватиметься за європейським законодавством. А це означає, що переможець виконуватиме всі види робіт, що передбачають виготовлення проєктної документації, реалізацію проєкту і гарантійне обслуговування. Луцьк стане одним із перших міст, що реалізує проєкт саме такого масштабу і формату.

Збереження екології – основа проєкту реконструкції очисних споруд

«Як людина, яка проживає в Луцьку, можу сказати, що КП «Луцькводоканал» робить все можливе, щоб підтримувати роботу очисних споруд, виходячи з наявних можливостей, – зауважив Олександр Кралюк. – Вживаються заходи для підвищення рівня кисню, необхідного на одному з етапів очистки, для знезараження стічних вод і доочистки біоставків. Ми говоримо про питання екологічної безпеки і екологічного балансу, тому якщо сьогодні не буде реалізовано такий проєкт, то через кілька років місто може зіткнутися зі значно гіршими наслідками і проблемами. ЗМІ та громадськість Луцька мають підтримувати і сприяти реалізацію проєкту. З боку Державної екологічної інспекції у Волинській області надаватиметься максимальна підтримка якнайшвидшому просуванню проєкту до стадії реалізації. Адже очисні споруди потребують швидких заходів, зокрема щодо очистки біологічних відстійників. Окрім стягнень за порушення ми повинні вживати заходів щодо недопущення порушень у подальшому».

«Питання екології в реалізації проєкту і в підготовці документації було і залишається основним, - каже Анатолій Марчук. – Якщо чітко не розроблена стратегія по вирішенню екологічних питань, то інші документи для представників проєкту не настільки значимі. Тому в першу чергу ми найбільшу увагу приділяли розробці екологічної документації та заходам з охорони навколишнього середовища».

Зауважимо – термін реалізації всіх заходів, передбачених проєтом реконструкції, складає близько п’яти років. Термін повернення кредитних коштів – 30 років.

Поширити: