18 вересня, 2019 - 18:38

Новітню геоінформаційну систему управління мережами впроваджують на підприємстві «Луцькводоканал»

Триває робота над інноваційним проєктом, що забезпечить ревізію усіх існуючих мереж водопостачання та водовідведення у Луцьку, дасть можливість управляти діяльністю мереж із допомогою точної електронної карти, виявляти достовірне розташування усіх проблемних зон та поступово усувати їх, забезпечити економне використання і достатнє постачання питної води, регулювати точний контроль тиску в трубопроводах, а також впроваджувати ряд ефективних енергозберігаючих заходів.

18 вересня відбулась презентація проєкту за участю першого заступника Луцького міського голови Григорія Недопада, директора КП «Луцькводоканал» Віктора Гуменюка, радника Луцького міського голови Юрія Безпятка, керівників та представників комунальних підприємств міста. До слова, ідею про запровадження геоінформаційної системи запропонував Віктор Гуменюк. Ініціативу підтримав і Григорій Недопад, адже, за його словами, такий проект виведе підприємство на якісно новий рівень, дасть можливість працювати ефективно і розвиватися, економлячи при цьому водні та фінансові ресурси.

«Підприємство повинне працювати не «в сліпу», а бачити ті проблемні ділянки, які необхідно усувати, знати точний стан і розташування мереж, глибину колодязів і діаметри труб, – зауважив Григорій Недопад. – Це забезпечить оперативність реагування, здійснення повної інвентаризації господарської бази підприємства. Вдячний за реалізацію проекту керівнику підприємства Віктору Гуменюку, всім, хто працюють над впровадженням системи».

«Геоінформаційна система управління мережами необхідна кожному підприємству, як основна запорука розвитку, – каже Віктор Гуменюк. – Потреба в такій системі існувала давно. Нас підтримала Луцька міська рада, забезпечивши інвестицію в майбутнє підприємства. Процес реалізації проєкту триває близько року, поступово виходимо на фінішну пряму. А далі зможемо працювати значно оперативніше та якісніше, швидко усуваючи можливі аварійні ситуації, здійснюючи точну заміну ділянок трубопроводу, маючи детальні дані про стан кожного колодязя, кожного елементу трубопроводу».

Очікуваний економічний ефект від впровадження геоінформаційної системи дозволить підприємству вивільнити мільйони гривень, значно знизити відсоток витрат води в системі та раціонально використовувати енергетичні ресурси, оптимізувати технологічні процеси, що також суттєво знизить витрати підприємства.

З-поміж інших численних переваг геоінформаційної системи – можливість економії енергетичних ресурсів із допомогою зменшення надлишкової води, що подається споживачам, визначення точного розподілу тиску, місць надмірного або недостатнього водопостачання, супутніх втрат тощо. Оперативна обробка аварій водоводів і колекторів дозволить швидко усувати наслідки та відновлювати оптимальну структуру мережі. Система забезпечить можливість контролювати потоки і напрямки питної води, визначати проблемні зони, ввести чіткі розрахунки та планувати подальші кроки, спрямовані на поліпшення послуг.

Проєкт реалізується переважно за кошти міського бюджету і є прямою високотехнологічною інвестицією в розвиток КП «Луцькводоканал». Це вагомий вклад у майбутнє і можливість використання сучасних технологій, які дозволять вивести підприємство на абсолютно новий прогресивний рівень. Наразі готовність введення в дію геоінформаційної системи (ГІС) – близько 80%.

Під час презентації нової системи інженер підприємства «РІКОМ» Володимир Сіренко показав, як працюватиме проєкт, як виглядає фотофіксація кожного каналізаційного колодязя, зображено його вигляд зсередини і зовні, зазначено точне місце розташування.

«Геоінформаційна система (ГІС) одразу визначає протяжність трубопроводів у місті Луцьку. До прикладу, довжина трубопроводів із діаметром більше 40 мм становить 438 км, – розповів Володимир Сіренко. – Система дозволяє визначити оптимальний спосіб ремонту або заміни трубопроводів завдяки гідравлічним розрахункам, таким чином економлячи на матеріалах та методах проведення робіт. Підприємство бачить всі мережі в системі, знає про їхній стан, рівень зношеності тощо. У ГІС будуть відображатися всі аварійні ситуації, буде вестися статистика аварійності, вказуватись, які роботи на якому відрізку виконувалися, які ділянки потребують заміни та ремонту».

«Усі ці дані дуже важливі для точної та економної роботи, – переконаний Віктор Гуменюк. – Від цих даних залежить кількість персоналу, втрати води та інше».

«Час змінюється і світ переходить на інноваційні технології. Люди хочуть знати, за що вони платять гроші, всі хочуть отримувати таку якість послуг, яку бачать за кордоном, – каже Юрій Безпятко. – Усі ми потребуємо високого рівня сервісу, який теж залежить від роботи ГІС. В майбутньому забудовники чи представники бізнесу, які хочуть підключитися до мережі водопостачання, зможуть одразу бачити розташування мереж і знатимуть, як безпечно приєднатися до них і налагодити роботу».

«До прикладу, коли приєднується до мереж водопостачання цілий житловий комплекс, потрібно правильно розрахувати тиск води, щоб він був не занадто високий і не занадто низький, – зауважив Віктор Гуменюк. – Новий житловий комплекс із сучасним обладнанням може забезпечити нормальний тиск води, але при цьому тиск може впасти в іншій частині міста. Тому дуже важливо контролювати такий процес, мати базу, з якою будемо працювати і відстежувати ситуацію. Геоінформаційна система – це не просто гарна картинка, а реальний інструментарій, на зразок сучасного мобільного додатку. Це не лише вимога часу, але і потреба для певних контролюючих органів, які можуть вимагати звіти з ГІС-сиситем у найближчій перспективі».

Поширити: