27 липня, 2022 - 18:10

Реконструкція очисних споруд села Липляни в дії – попри війну робота над міжнародним проєктом перейде в стадію виконання

КП «Луцькводоканал» - на сьогодні єдине в Україні водопостачальне підприємство, яке продовжує втілювати важливий міжнародний проєкт «Комплексна модернізація системи водопостачання і водовідведення у м. Луцьку» в співпраці з Європейським інвестиційним банком.

27 липня відбулось урочисте підписання субкредитного договору на отримання 11,6 млн євро кредитних коштів для реалізації передбачених заходів за участю Луцького міського голови Ігоря Поліщука і директора КП «Луцькводоканал» Віктора Гуменюка. Попередньо Європейський інвестиційний банк уже підписав угоду про співпрацю з Урядом України, ратифіковану Верховною Радою.

Підписання стало кінцевим етапом підготовчих робіт, які охопили складний і тривалий процес за участю міжнародних і державних інституцій. Підприємству «Луцькводоканал» вдалося пройти всі етапи підготовки, довести свою фінансову спроможність, узгодити всі найдрібніші деталі співпраці та успішно завершити підготовчий процес.

В рамках проєкту передбачається:

  • реконструкція каналізаційних очисних споруд у м. Луцьку;
  • реконструкція водогонів Гнідавського та Дубнівського водозаборів;
  • придбання новітнього лабораторного обладнання;
  • заміна автотранспортного парку підприємства;
  • технічний нагляд за реконструкцією об’єктів.

Загальна вартість проєкту: 13,92 млн євро, з яких 83,3% - кредитні кошти, 16,7% - співфінансування.

Головна мета проєкту: реалізація енергоощадних заходів, захист довкілля і збереження екології завдяки модернізації очисних споруд.

Термін реалізації проєкту – 5 років.

«Сьогодні ми  підписали фактично останній документ, що передує безпосередній реалізації проєкту, – зазначив Ігор Поліщук. – Він є дуже важливий для нашої громади. На жаль, нам випав дуже непростий час, адже в умовах війни величезна кількість таких чи схожих проєктів згорнулися в інших містах, а наше місто продовжує реалізацію фактично усіх проєктів, які ми впроваджували, в тому числі й цього. Він допоможе нам суттєво модернізувати велику кількість обладнання, яке є в нашого комунального підприємства “Луцькводоканал” і покращити життя громади. Дуже важливим є наявність в ньому пункту з повної модернізації, реконструкції та придбання нового обладнання для очисних споруд, адже всі знають, що це багаторічна проблема нашої громади, в принципі, як і багаторічна проблема для інших громад. Просто в силу географічного розташування, ми ці проблеми відчуває більш гостро. Втім, не дивлячись на всі перешкоди, раді, що нам вдається рухатися далі”.

«Галузь водопровідного господарства всієї України потребує величезних інвестицій, – зазначив Віктор Гуменюк. – Десятиліттями тривала експлуатація мереж і очисних споруд по всій державі без суттєвих ремонтів чи оновлення. При цьому взяти кредит в Україні для підприємства водопостачання і водовідведення нереально. Тому що кредит надається під заставу майна і землі. Ми, як стратегічно важливе підприємство, не допускали такого варіанту. Тому єдиним доступним методом залучення необхідних коштів стала участь і співпраця із міжнародними фінансовими організаціями під державні гарантії. Пройшовши складний шлях, ми досягли вдалого результату – можливості здійснити глобальну модернізацію, завдяки чому очисні споруди села Липляни зможуть безпечно і з дотриманням сучасних вимог слугувати для громади близько 30 наступних років».

Отож, навіть в умовах повномасштабного військового вторгнення, робота над проєктом триває, Луцьке підприємство водопостачання – єдине серед українських міст-учасників зберегло і продовжує реалізовувати програму, важливу для всіх мешканців нашої громади. Це – наймасштабніший інфраструктурний проєкт за останні три десятиліття, що відбуватиметься на території Луцької громади. Реалізація цього проекту не тільки забезпечить гарантоване водовідведення на наступні десятиліття, але і дозволить вирішити ряд важливих екологічних проблем.

Які зміни відбудуться після реконструкції очисних споруд

Проєкт реконструкції очисних передбачає ряд заходів, що стосуються всього ланцюга очистки стічних вод. Зокрема, найбільша складова проєкту – осушка і переробка біологічного мулу.

Також на очисні після реконструкції не потраплятиме навіть найдрібніше сміття, це дозволить уникнути бродіння органічних відходів і зніме навантаження з мулових майданчиків. Новітня система аерації дасть можливість автоматично регулювати кількість повітря й інших реагентів для аерації та очистки стічних вод.

Модернізація очисних вирішить болісну проблему очистки стічних вод від фосфатів та нітратів, адже застарілі очисні не були розраховані на ту кількість і якість миючих хімічних засобів, які сьогодні використовуються суспільством.

В цілому система очистки стічних вод працюватиме автоматично. На всій технології очистки будуть встановлюватися відповідні датчики, які регулюватимуть і автоматично додаватимуть відповідні елементи для доочистки стічних вод.

Питання екології в реалізації проєкту і в підготовці документації було і залишається основним. Найбільшу увагу спрямовано на розробку екологічної документації та впровадження заходів з охорони навколишнього середовища.

 

Поширити: